Design 32 - projekty UAP

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Do 28 maja prezentujemy prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj kolej na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Agata Rosiecka

TYTUŁ: Specjalistyczny pojazd do montażu i utrzymania oznakowania pionowego dróg. Projekt koncepcyjno-funkcjonalny
PROMOTOR: dr hab. Michał Filipiak, prof. UAP
WYDZIAŁ: Architektury i Wzornictwa

Specjalistyczny pojazd przystosowany jest do prac związanych z montażem i utrzymaniem oznakowania pionowego dróg. Zaprojektowane rozwiązanie koncepcyjne pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie miejsca na przewóz i przechowywanie niezbędnego asortymentu oraz możliwość jego konfiguracji, co z kolei korzystnie wpływa na ergonomię użytkowania. Co więcej, znacznie zwiększa wydajność pracowników. Projekt powstał dla ułatwienia i przyspieszenia wykonywania czynności montażowych oraz zwiększenia bezpieczeństwa osobistego pracowników. Dodatkowo, pojazd wyposażony jest w tablicę, zamykającą U-26a oraz system pochłaniania energii.

Roxana Goncerzewicz

TYTUŁ: Projekt podręcznika do nauki języka migowego
PROMOTOR: dr hab. Lucyna Talejko-Kwiatkowska, prof. UAP
WYDZIAŁ: Grafiki i Komunikacji Wizualnej

Projekt powstał w celu popularyzacji polskiego języka migowego. W jego skład wchodzi podręcznik oraz plansze i plakaty. Ważną część stanowi również zestaw gifów, przedstawiających znaki polskiego alfabetu palcowego oraz niektóre ideogramy. W kolejnym etapie pracy część multimedialna zostanie wykorzystana w celu promowania polskiego języka migowego za pośrednictwem kanałów społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Projekt powstał we współpracy z Towarzystwem Osób Niesłyszących „TON”. Został wdrożony jako pomoc naukowa dla kursantów poziomu podstawowego.

Kamila Wolska

TYTUŁ: Siedziska aktywne
PROMOTOR: dr hab. Jacek Mikołajczak, prof. UAP
WYDZIAŁ: Architektury i Wzornictwa

Fotel OFT jest aktywnym, ruchomym siedziskiem. Dzięki prostej, zaokrąglonej podstawie z płyty CDF w kształcie soczewki, obraca się i buja na boki w każdym kierunku. Na podstawie umieszczony został metalowy stelaż, w który można wsunąć puf – siedzisko oraz powyżej przypiąć piankowy wałek, który stanowi oparcie i równocześnie podłokietniki. Proporcje fotela są wyważone tak, by oparcie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co zachęca do utrzymania poprawnej, zdrowej postawy ciała. Oprócz pomocy w korekcie problemów postawy, fotel można stosować w terapii z osobami nadpobudliwymi. Kształt fotela zainspirowany został geometrią oraz meblami włoskiej grupy Memphis.

Maria Bartosiak

TYTUŁ: HOME
PROMOTOR: dr hab. Anna Regimowicz-Korytowska, prof. UAP
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz i Scenografii

Zmiana, wielowarstwowość, splątanie to synonimy dla człowieka uwikłanego w życie XXI wieku. Gdy założymy, że każde istnienie jest wartością, to pojawia się pytanie czy ta wartość może być przez kogokolwiek uszczuplona? Projekt HOME odnosi się do gniazda, uwitego na różne sposoby. Jest on subiektywną, artystyczną wypowiedzią, zainspirowaną formami natury.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.