Design 32 - projekty ASP Warszawa

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Do 28 maja będziemy prezentować prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj przedstawiamy projekty z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Aksana Maria Wietrow

TYTUŁ: STALK. Obiekt wystawowy na Wiśle
PROMOTOR: dr hab. Jerzy Bogusławski, prof. ASP
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz

Obiekt wystawowy na Wiśle STALK powstał z myślą o człowieku, który żyje w kulturze innowacji. Służy on eksponowaniu rozwiązań promujących projektowanie zrównoważone, biomimetykę oraz związane z nimi idee. Obiekt zlokalizowany został na Wiśle przy Moście Łazienkowskim w Warszawie. Obła forma nawiązuje do poszukiwania optymalnych kształtów uwzględniających aerodynamikę, pływalność i stateczność. Inspiracją do powstania projektu stała się perspektywa kosmiczna. Koncept łączy projektowanie, sztukę i naukę. Powierzchnia wystawowa wynosi 400 m2.

Hanna Piotrowska

TYTUŁ: Italo Calvino, If on a Winter’s Night a Traveler – interpretacja
PROMOTOR: prof. Maciej Buszewicz
WYDZIAŁ: Grafiki

Projekt składa się z dwóch książek. Pierwsza zawiera tekst powieści, w którym słowa klucze zostały wyróżnione i opatrzone numerami na marginesach. Liczby te odsyłają do stron drugiej książki, na których pokazany jest rozwój konkretnych wątków i określeń na przestrzeni powieści. Taki zabieg nawiązuje m.in. do idei Calvino, czyli literatury jako hipertekstu. Druga książka to zbiór różnorodnych wizualizacji, stworzonych na podstawie danych, wyodrębnionych z tekstu powieści. Są to m.in.: częstotliwości wszystkich słów, pojawiających się w książce, rozwój najważniejszych wątków, relacje pomiędzy bohaterami, budowa każdego rozdziału, dialogi. Okładki oddają szkatułkową strukturę powieści. Zaprojektowane są tak, aby każda z nich stanowiła negatyw drugiej.

Agata Małek

TYTUŁ: Udomowienie zwierząt gospodarskich
PROMOTOR: dr Tomasz Rygalik
WYDZIAŁ: Wzornictwa

Punktem wyjścia pracy dyplomatki stała się relacja człowieka ze zwierzęciem. Autorka podkreśla, że ta niegdyś bliska więź została obecnie mocno zaburzona. Projekt jest jej osobistym poszukiwaniem form i symboli, które będą angażować użytkowników do wchodzenia w interakcje z przedmiotem, na podstawie zwierzęcych archetypów: krowy, koguta i konia. Efektem tak ukierunkowanych przemyśleń są konkretne obiekty – wielofunkcyjne, porcelanowe naczynie, lampa/budzik oraz siedzisko (nowoczesny tron). Zestaw przedmiotów ma prowokować do refleksji nad obecnością i miejscem zwierząt w życiu człowieka.

Ewa Pęszkal

TYTUŁ: Między materiałem a prawdą
PROMOTOR: dr Tomasz Gałązka
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz

Autorka zdecydowała się zaprojektować meble o wytrzymałej, stabilnej konstrukcji z materiału na pozór nietrwałego, kojarzonego z jednorazowością. Jak podkreśla, zderzenie abstrakcyjnego pomysłu na projekt z rzeczywistym materiałem i jego ograniczeniami, jest najciekawszym doświadczeniem, dlatego podjęła wyzwanie przetestowania materiału w nietypowych dla niego warunkach. Efektem tych refleksji stała się stworzenie serii geometrycznych brył z funkcją mebli. W projekcie ważna była również świadomość obecnej sytuacji na rynku, która zainspirowała dyplomantkę do podjęcia tematu związanego z ekologicznymi meblami. Z tego też względu meble zostały wykonane z tektury falistej.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.