Design 32 - projekty ASP Łódź

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Do 28 maja prezentujemy prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj kolej na Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi.

Anna Dauenhauer

TYTUŁ: Dynamiczna identyfikacja wizualna sieci hosteli CUBE
PROMOTOR: dr hab. Piotr Karczewski, prof. nadzw.
WYDZIAŁ: Grafiki i Malarstwa

Projekt dynamicznego, uniwersalnego systemu identyfikacji wizualnej międzynarodowej sieci CUBE HOSTELS umożliwia dostosowanie logotypu oraz pozostałych elementów języka graficznego do przestrzeni, a także potrzeb hostelu. Punktem wyjściowym była iluzoryczna forma sześcianów, na których zaprojektowane zostały litery i cyfry. Sześciany łączą się ze sobą w różnych konfiguracjach, tworząc nazwy miast oraz oznaczenia w obrębie hostelu. Ta sama forma stanowiła siatkę bazową dla ilustracji, przedstawiających obiekty charakterystyczne dla danego miasta.

Marta Wota

TYTUŁ: Projekt urządzenia usprawniającego procedurę testu kometowego (ILECA-28)
PROMOTOR: dr hab. Anna Miarka, prof. ASP
WYDZIAŁ: Wzornictwa i Architektury Wnętrz

To projekt specjalistycznego urządzenia, wspierającego proces detekcji uszkodzeń i analizy naprawy DNA (test kometowy), powstały we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. W projekcie skupiono się na wnikliwej analizie wielogodzinnej procedury, użytkownikach oraz wykorzystaniu potencjału opracowanej technologii, w celu holistycznej optymalizacji testu. ILECA-28 umożliwia szybszą, skuteczniejszą i tańszą realizację testu oraz definiuje nowy proces użytkowy. Laborantom z kolei pozwala na wykonanie wielu etapów badania za pomocą jednego urządzenia, ograniczając w ten sposób liczbę potencjalnych błędów.

Mikołaj Chrostowski

TYTUŁ: Projekt maski z pogranicza światów – wirtualnego i realnego
PROMOTOR: dr hab. Przemysław Tomaszewski
WYDZIAŁ: Wzornictwa i Architektury Wnętrz

Celem pracy dyplomowej było zwrócenie uwagi na to, jak duży potencjał – także od strony projektowej – wciąż kryje się w branży gier wideo. Praca zespolił dwie rzeczywistości – świat realny i cyfrowy. Dzięki temu proces projektowy nie zakończył się na modelu wirtualnym, wykonany został też pełnoprawny funkcjonalny model w skali 1:1. Umożliwiło to weryfikację obiektu pod kątem estetyki, ergonomii i funkcjonalności. Tak stworzony obiekt pozwala zwiększyć poziom immersji użytkownika. Występowanie tego zjawiska jest często uznawane za wyznacznik dobrze zaprojektowanej gry wideo.

Izabela Krześlak

TYTUŁ: Typy osobowości a preferencje w wystroju wnętrz
PROMOTOR: prof. dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak
WYDZIAŁ: Tkaniny i Ubioru

Kolekcja dywanów jest efektem rozważań nad ludzką osobowością oraz jej miejscem w wirtualnej rzeczywistości. Opierając się na wynikach badań na temat preferencji kolorystycznych oraz własnych obserwacjach dotyczących oddziaływania kompozycji na ludzi o określonym typie psychologicznym, dyplomantka zaprojektowała dwie linie dywanów: dla ekstrawertyka oraz introwertyka. Wizualnie dywany nawiązują do estetyki retro futuryzmu i fascynacji światem wirtualnym. Według autora są to tendencje mocno obecne w dzisiejszych czasach, ale też zaskakująco ludzkie – stąd konfrontacja rozważań psychologicznych z ideami futurystycznymi.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.