Design 32 - projekty ASP Kraków

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Dzisiaj prezentujemy prace zgłoszone przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Aleksandra Badura

TYTUŁ: Dziecko w świecie dorosłych. Projekt aplikacji mobilnej wspierającej budowanie poczucia sprawczości u dzieci
PROMOTOR: dr Kamil Kamysz
WYDZIAŁ: Wydział Form Przemysłowych

Aplikacja „Szwendam się” zaprojektowana została dla dzieci w przedziale wiekowym 4-5 lat i jest przeznaczona przede wszystkim do zabawy. Projekt czerpie wartości ze skandynawskiego stylu wychowania, który kładzie nacisk na niezależność dzieci, budowanie poczucia własnej wartości, wiarę we własne siły i odpowiedzialność. Dzięki zadaniom w grze, dzieci mają okazję zobaczyć efekty swoich działań, podejmować własne decyzje i przyzwyczaić się do uczucia rozczarowania. Podział na pory roku zaznajamia z różnymi emocjami i nastrojami, a nawigacja buduje wrażenie beztroskiego odkrywania świata, w którym dzieci mogą się „szwendać”, realizując zadania o prospołecznym charakterze.

Anna Markowska

TYTUŁ: Domowe biuro-mebel organizujący przestrzeń pracy
PROMOTOR: dr hab. Marek Błażucki
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz

Biurko Pandora to mebel organizujący przestrzeń pracy biurowej w mieszkaniu. Unikatowa konstrukcja blatu zbudowanego z drewnianych listew połączonych skórą, pozwala na zamknięcie przy jego pomocy strefy roboczej. Ukształtowanie wewnętrznego elementu mebla umożliwia natomiast schowanie w nim wszystkich niezbędnych do pracy przedmiotów. Po złożeniu blatu Pandora swoją formą przypomina bardziej mebel do przechowywania niż biurko, subtelnie ukrywając w domu strefę przeznaczoną do pracy.

Dominik Kłóś

TYTUŁ: Wobec konsumpcji. Model wzorcowej marki opartej o założenia zrównoważonego rozwoju oraz produktu wspierającego jej wizerunek
PROMOTOR: dr Anna Szwaja
WYDZIAŁ: Form Przemysłowych

Głównym założeniem projektu jest przeciwdziałanie nadprodukcji i nadkonsumpcji oraz ich negatywnym skutkom. Drogą do zapobiegania tym tendencjom może być rzemiosło. W skład projektu wchodzą: model marki opartej na wartościach rzemieślniczych (m.in. szczerości, autentyczności, transparentności), a także produkt symbolizujący wartości marki. Obiektem reprezentującym markę jest Chybotek, zmieniający formę wraz ze wzrostem dziecka – począwszy od kołyski, poprzez bujanego konika, aż do bujanego siedziska. Dzięki zastosowaniu zmiennej formy produktu oraz naturalnych i trwałych materiałów, wydłuża się okres jego użytkowania. Bujanie, które jest przewodnim motywem Chybotka, symbolizuje ideę "cradle to cradle”, a także ma pozytywny wpływ na rozwój fizyczny oraz psychiczny dziecka.

Anna Kaniewska

TYTUŁ: Kolekcja ubiorów inspirowana mistycznym klimatem i ukrytym pięknem przyrody w Południowej Anglii – Lichenes
PROMOTOR: dr hab. Anna Pyrkosz
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz

Kolekcja ubiorów została zainspirowana zdjęciami porostów na kamieniach, które autorka wykonała podczas swojej podróży po Południowej Anglii. Praca jest efektem zafascynowania kształtem, barwą, strukturą i formą porostów oraz rozważań nad środowiskiem naturalnym, obserwacji otaczającego nas świata i reakcją projektanta na problemy z nim związane. Projekty powstały w duchu Zero Weste. Poszczególne elementy stworzono z pojedynczych kuponów materiału, wykorzystanych całościowo, cześć elementów natomiast została przez dyplomantkę uszlachetniona za pomocą różnych zabiegów i eksperymentów. W projekcie wykorzystano materiały z włókien naturalnych oraz materiał z włókna syntetycznego, który można pozyskać w drodze recyklingu.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.