Design 32 - projekty Akademii Sztuki w Szczecinie

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Do 28 maja prezentujemy prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj projekty studentów z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Justyna Kwidzińska

TYTUŁ: Bomba witaminowa – gra edukacyjna
PROMOTOR: dr hab. Ireneusz Kuriata, prof. AS
WYDZIAŁ: Grafiki

Bomba witaminowa – gra edukacyjna to projekt przeznaczony dla dzieci od ósmego roku życia oraz ich rodziców. Produkt uczy, jak prowadzić zbilansowaną dietę i pokazuje, w jaki sposób na organizm każdego z nas wpływa poszczególna grupa witamin. Powstaniu gry towarzyszyła chęć wzbudzenia w dzieciach zainteresowania grami planszowymi, które pomagają w budowaniu prawidłowych wzorców komunikacyjnych oraz przyczyniają się do zacieśniania rodzinnych więzi. Produkt bez wątpienia ułatwia organizację czasu wolnego dziecka, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Nikola Kowalska

TYTUŁ: Mebel dla przedszkolaka
PROMOTOR: prof. dr hab. Marek Owsian
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz

Zaprojektowany przez autorkę mebel to odpowiedź na potrzeby dzieci w zakresie komfortu ich pracy i rozwoju twórczości. Stolik jest meblem do użytku indywidualnego, jednak kształt blatu pozwala także na grupowanie kilku stolików do pracy zespołowej. Przechowywanie staje się możliwe dzięki oskrzyni, a dostęp do niej zapewnia wycięcie w blacie, pokryte z jednej strony farbą tablicową. Dodatkowo, dziecięcy stolik został uzupełniony krzesełkiem. Komplet mebli da się również wyposażyć w trzy rodzaje nakładek, dzięki którym można podwyższać zarówno stolik, jak i krzesełko o prawidłową wartość zgodną z normą PN-EN 1729-1:2016-02. Rozwiązanie to sprawia, że zestaw posłuży dziecku przez kilka lat.

Patrycja Posyłajka

TYTUŁ: Projekt książki aktywnościowej dla dzieci pt. Słowianek czyli tradycje i zabawy słowiańskie według pór roku
PROMOTOR: dr Justyna Machnicka
WYDZIAŁ: Grafiki

Pomysł na książkę ze słowiańskimi tradycjami narodził się, kiedy autorka zaobserwowała, że młode pokolenie Polaków nie wie, czym jest np. topienie Marzanny czy Noc Kupały, w momencie gdy dzieci bez zastanowienia odpowiadają na pytanie: co to jest Halloween? Głównym celem projektu jest edukacja najmłodszych w zakresie polskiej kultury, bogatej we własne tradycje i święta. Książka podzielona została na cztery rozdziały, czyli cztery pory roku, które wytyczały cykl życia Słowian. Dzięki temu użytkownik dowiaduje się, jak ważną rolę w słowiańskim życiu odgrywała natura. Słowianek to interaktywna kopalnia wiedzy i słowiańskich ciekawostek, a także pomoc w rozwijaniu umiejętności manualnych dziecka.

Karolina Owczarz

TYTUŁ: ŻYCIE POMIĘDZY – projekt przestrzeni wspólnej blokowiska w Goleniowie
PROMOTOR: prof. dr hab. Józef Jurek
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz

Praca jest propozycją rozwiązania dla wspólnej przestrzeni blokowiska z Wielkiej Płyty z lat 70. XX wieku. Celem projektu było zwrócenie uwagi na problem degradowanych osiedli wielkopłytowych. Czas użytkowania bloków mieszkalnych powoli się kończy. Autorka skoncentrowała się, po pierwsze na kwestii podniesienia satysfakcji z funkcjonowania w przestrzeniach wspólnych, po drugie, na wsparciu mieszkańców w aktywności społecznej i rozwijaniu kontaktów międzyludzkich. Miejsca po modernizacji znów tętnią życiem, wzbudzając w mieszkańcach chęć utożsamiania się z nimi.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.