Akademickie Centrum Designu - WZÓR22

WZÓR22

« wróć

To wystawa przekrojowa studentów Instytutu Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Prace projektowe zostały zebrane z ostatnich lat ze wszystkich pracowni projektowych ww. Instytutu. Tematyka realizacji oscyluje wokół zagadnień poruszanych podczas zajęć toku dydaktycznego ale i odpowiada na stan kondycji młodego projektanta podążającego za zmiennymi procesami społeczno-politycznymi. To kreacja sprzed i po pandemii. Stanowi ona pewien miernik młodego pokolenia, ich stosunku do rzeczywistości i nadchodzących czasów. Młodzi studenci stykają się z wieloma niepewnymi zmianami, z jednej strony z dynamiczną idealizacją lub transformacją ciała, pędem następujących dyfuzji społeczno-kulturowo-politycznych, a z drugiej strony narażeni są na powtarzającą się bierność co skutkuje urastającą bezsilnością. Do zjawisk tych dołącza destabilizacja i niepewność jutra.

WZÓR’22 jest próbą odpowiedzi poprzez wiedzę i umiejętności. Pojęcie to oznacza zespół powtarzalnych, trwałych rodzajów postaw wobec kultury.

WZÓR’22 to też wystawa pokonkursowa, której mecenasem jest firma MARMITE sp.zo.o. producent armatury łazienkowej. Studenci odpowiedzieli na dwa tematy pierwszy z nich to „ Umywalka przyszłości”. Zadaniem była próbą przebadania uwarunkowań idealnej przestrzeni wokół umywalki. Projektanci w tym temacie odpowiedzieli na wiele pytań projektowych typu: -jak czynności, które przy nich wykonujemy wpływają na wygląd umywalki?, - czy służy ona tylko do mycia rąk, czy nie tylko?, - Czy ma funkcje, lub kształt których nadal nie odkryliśmy? Drugim tematem była „Świadomość wody”. Tutaj zadaniem było zastanowić się nad tym jak zaprojektować wannę/brodzik/umywalkę które mogą nas zmuszać/uświadamiać o/do ilości zużytej wody? Czy wchodząc do wanny powinniśmy wiedzieć, że zużywając 100 litrów wody jest to np. dzienne zapotrzebowanie na wodę dla 3 rodzin w Afryce. Czy wanna, brodzik i umywalka powinny informować o ilości zużytej wody, a może odcinać jej odpływ po dopuszczalnym przekroczeniu? Ważne było też aby powstałe projekty studenckie skierowane były do rodzin z dziećmi do 7 lat lub osób dorosłych o określonym stopniu niepełnosprawności.

 

Skład jury konkursu:
Marcin Sędziak, Magdalena Musiał, Maja Bujak, Ewelina Stępień, Krzysztof Nowak, Rafał Bączyk

Laureaci konkursu:
 
I miejsce Remigiusz Szulc
II miejsce Aleksandra Kropidłowska
III miejsce Zofia Kobus
 
Wyróżnienia
 
Julia Jędroszkowiak, Maria Jaworska
Kasia Puchała


Wielkość i ilość nagród przewidzianych w konkursie
3 nagrody pieniężne:
1 miejsce – 3 000zł
2 miejsce – 1 500 zł
3 miejsce – 500 zł

Kurator dr Rafał Dobruchowski

Komisarze wystawy mgr Aleksandra Bonikowska, mgr Karol Janiak

 

Partner wystawy:

Firma MARMITE

 

 

miejsce

Akademickie Centrum Designu

Księży Młyn 13/15, Łódź

wejście od dziedzińca

Wernisaż 10 października godz. 18.00


Wystawa czynna

pon. - pt. 9.00 - 15.30
sob. - ndz.12.00-19.00





Czas trwania wystawy:

11.10 – 30.10.22

Wstęp wolny