Akademickie Centrum Designu - WYSTAWA 40 X 40

WYSTAWA 40 X 40

« wróć

Międzynarodowa wystawa „40x40”, zagości w Polsce po raz pierwszy. Została ona stworzona specjalnie dla Festivalu ART&DESIGN 2023/2024 NIE_MATERIA w wyniku współpracy Akademickiego Centrum Designu z organizatorami A' Design Award and Competition - Onur Mustak Cobanli oraz Maryam Karbalaei i wielokrotną laureatką, jurorką ww. konkursu Izabelą Jurczyk, wykładowczynią w Instytucie Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Kuratorkami polskiej edycji wystawy „40x40” są Izabela Jurczyk i Magdalena Komborska – Łączna. Dokonując wyboru spośród ponad 100 zgłoszonych, nagrodzonych prac w konkursie A' Design Award and Competition za rok 2023, kuratorki zaprosiły do udziału w wystawie wybitnych przedstawicieli designu
i sztuki z 10 krajów świata.

 

Tematyka prac projektantów architektury, komunikacji wizualnej, ilustratorów medycznych, biżuterii 3D, projektantów mody, produktu, ceramiki odpowiada na hasło NIE_MATERIA na dwa sposoby. Z jednej strony kreatorki/rzy zapraszają widzów do świata stechnicyzowanego, będącego efektem boomu technologicznego, uczestniczącego w cyfrowej transformacji AI, oraz umiejętnie obserwowanego biologicznym okiem. Projektantki/ci sprawiają, że obserwatorzy zatapiają się w rzeczywistość obiektów o wysokiej wizualnie estetyce lub zmysłowo idealnych. Mogą być jedynie formą, tworzywem ale i totalnym, materialnym wzorem-bytem.

Druga część ekspozycji mówi o strukturach materii. Wynika z przyglądania się i poszukiwania tych ognisk w designie i sztuce, które są nowymi połączeniami, formami, materią nieoczywistą. Wzorują się na wewnętrznych procesach organicznych - śmiertelnym uścisku limfocytu T albo prawach fizycznych - rekrystalizacji, lub śledzeniu wędrówki nanocząsteczek w kulistej bryle ludzkiego oka.

Kreatorzy obserwują mikrostrukturę i jej nie materialne źródła. Zderzają ze sobą obrazy/obiekty powstałe z procesów destrukcji i odbudowy zaobserwowanych rzeczywistości.

Autorzy i autorki prac

Cherin Cherinadded

Ryumei Fujiki / Yukiko Sato

Przemek Hajek

Hyunje Joo

Maria Joanna Juchnowska

Birger Linke

Rui Ma

Takatoku Nishi

Piotr Płoski

Yang Pu and Ding Wen Nic Bao

Cherin Prasopsukcharoen-Cherinadded

Gerogi Tumpalov
Cynthia Turner
Lihsing Wang

Kauzne Watanabe

Ruud Winder

Lisa Winstanely

Midori Yamazaki

Ensieh Yazdani

Maja Zińczuk

 

Identyfikacja wizualna

Mariusz Andryszczyk

Aranżacja

Magdalena Stecka

 

Kuratorki: Izabela Jurczyk, Magdalena Komborska-Łączna

12.01.2024 — 25.02.2024 wt. - czw. 9.00 - 15.30 pt.-ndz. 12.00 – 19.00 (wejście od ul. Księży Młyn) Miejsce Akademickie Centrum Designu, Łaźnia Księży Młyn 13/15, Łódź 90-337