Akademickie Centrum Designu - AKADEMIA MISTRZÓW (II) Projektowanie wstępne jako element procesu. Roman Modzelewski: wzór dla wszystkich

AKADEMIA MISTRZÓW (II) Projektowanie wstępne jako element procesu. Roman Modzelewski: wzór dla wszystkich

« wróć

cykl „DESIGN w procesie” 

wystawa i konferencja, warsztaty

IDEA. Roman Modzelewski: wzór dla wszystkich

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci prof. Romana Modzelewskiego. Jako malarz, projektant, rzeźbiarz, a także pedagog był on jednym z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku. Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało Rok Romana Modzelewskiego. W planach obchodów znalazły się liczne wydarzenia i inicjatywy związane z jego osobą. Jedną z nich był projekt „Roman Modzelewski: wzór dla wszystkich”. Rozpoczynając pracę nad nim, postawiliśmy sobie za cel stworzenie kompleksowej propozycji edukacji kulturalnej i artystycznej dla uczestników ze wszystkich grup wiekowych.  

Rok Romana Modzelewskiego obchodzony jest również przez Akademickie Centrum Designu w Łodzi. Z okazji tej rocznicy, oprócz wielu wydarzeń jej dedykowanych zaplanowanych w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w Akademickim Centrum Designu przygotowano trwającą wystawę „Elementarz polskiego designu”, listopadową wystawę poświęconą biżuterii Romana Modzelewskiego i wydarzenia Akademii Mistrzów (cykl konferencji, warsztatów i wystaw) o temacie „Projektowanie jako element procesu”.

 

Szeroki wachlarz wykorzystywanych przez Romana Modzelewskiego materiałów zainspirował z kolei Muzeum Miasta Łodzi do wytyczenia nowych, unikatowych ścieżek zwiedzania w oparciu o motywy: szkła, metalu, papieru i drewna. Przewodnikiem po nich miały stać się broszury – pomoce edukacyjne przygotowane we współpracy z łódzkimi twórcami w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego.

 

Źródłem inspiracji powyższych wydarzeń była postać Romana Modzelewskiego, któremu poświęcona została wystawa czasowa w Muzeum Miasta Łodzi zatytułowana „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. W ramach towarzyszących jej działań edukacyjnych postanowiliśmy skupić się na ważnej dla Profesora idei: wszechstronnego kształcenia artystów i projektantów. W tym celu wspólnie z Akademickim Centrum Designu rozpoczęliśmy pracę nad organizacją warsztatów oraz konkursu, którego laureaci mogliby stworzyć szatę graficzną do nowych materiałów edukacyjnych Muzeum Miasta Łodzi. Efekty ich pracy można zobaczyć na niniejszej wystawie.

 

 

IDEA. Projektowanie wstępne jako element procesu.

 

Idea warsztatów przygotowanych przez wykładowców Instytutu Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych, realizowanych pod hasłem "Projektowanie wstępne jako element procesu", była prosta: czterech wykładowców, ośmiu studentów, praca w grupach, podczas której przed uczestnikami postawiono zadanie stworzenia zarówno koncepcji, jak projektu materiałów edukacyjnych dla muzeum. Ponadto wszystkie podejmowane działania miały być prowadzone z wykorzystaniem elementów metody design thinking, której podstawowym założeniem jest zrozumienie problemów i potrzeb użytkownika.

 

Przebieg pracy z założenia miał być jednak odmienny od praktykowanego w akademickim procesie dydaktycznym, gdzie realizacja zadania często trwa cały semestr. W przypadku tych warsztatów w ciągu czterech dni powstać miały finalne projekty. W designie często taką metodę określa się jako Design Sprint, będącą rodzajem wewnętrznej ko-kreacji, pracy w kolektywie.

 

W ramach pierwszego spotkania odbyła się wizyta uczestników warsztatów w Muzeum Miasta Łodzi połączona ze zwiedzaniem ekspozycji wraz z muzealnymi edukatorami. Określone zostały cele merytoryczne, priorytety komunikacyjne i technologiczne projektu. Studenci otrzymali od wykładowców zadanie przygotowania szkicu koncepcyjnego serii plakatów oraz krótkiej prezentacji omawiającej pomysł. Podczas kolejnych 3 dni realizacji w Akademickim Centrum Designu uczestnicy konfrontowali swoje najnowsze i najlepsze doświadczenia realizowane w pracowniach projektowania wstępnego komunikacji wizualnej i projektowania wstępnego produktów dotyczące metodyki edukacyjnej i nowych pomysłów tematycznych.

 

W konsekwencji uzyskano osiem unikatowych pomysłów, na których bazować miały późniejsze działania.  Wstępne idee zostały przedstawione, omówione i ocenione. Spośród nich wyłoniono wiodący projekt. W wyniku ścierania się różnych idei powstała koncepcja plakatu pełniącego również funkcję origami. Miała ona stanowić stylistyczny punkt wyjścia dla identyfikacji serii.

 

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na zespoły zadaniowe. Każdy z nich pod okiem jednego z wykładowców pracował nad konkursowym zgłoszeniem w innej dziedzinie: map, typografii, ilustracji i frontu plakatu. Kolejne etapy warsztatów upłynęły na intensywnej pracy realizacyjnej. W poszczególne dni praca podzielona była na dwugodzinne moduły. Po każdym z nich następowało omówienie i burza mózgów. Nadal bowiem pojawiały się nowe koncepcje i zmiany wpływające na całość projektu.

 

Każdy element składowy finalnego projektu został omówiony i przemyślany: od sygnatury kolorystycznej do typografii, poprzez wszystkie elementy składowe, layout, stylistykę ilustracji oraz mapy. Wszystko to udało się osiągnąć w cztery dni!

 

Stworzone podczas warsztatów prace zostały ocenione przez komisję złożoną z doświadczonych edukatorów. Najlepsze zgłoszenia, twórczo mierzące się zarówno z dorobkiem profesora Romana Modzelewskiego jak i zadaniem dotarcia do najmłodszych zwiedzających otrzymały nagrody w konkursie.

 

Finalnie do rąk naszych gości trafiły cztery unikatowe broszury-przewodniki, dotyczące szkła, metalu, papieru i drewna. Młodzi twórcy zaprojektowali kreatywne rozwiązania edukacyjne, wspomagające poznawanie muzealnych ekspozycji i interakcję zwiedzających z prezentowanymi przedmiotami-eksponatami.

Całość poszczególnych prezentacji studenckich zostanie zapisana jako część kompendium najnowszej wiedzy na temat i jako drugi rozdział całej publikacji pt. „DESIGN W PROCESIE”, a także zaprezentowana zostanie podczas finałowej wystawy podsumowującej cykl Akademii Mistrzów.

 

 

 

 

 

18:00 - Inauguracja wystawy “Roman Modzelewski: wzór dla wszystkich”

 

Prezentacja prac konkursowych młodych twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi wraz z materiałami dokumentującymi proces twórczy warsztatów

z cyklu Akademia Mistrzów pod hasłem “Projektowanie wstępne jako element procesu”. Prezentacji finalnych projektów towarzyszyć będą materiały dokumentacyjne oraz efekty materialne projektu - broszury edukacyjne Muzeum Miasta Łodzi.

 

18:20 - Spotkanie panelowe z uczestnikami warsztatów “Projektowanie wstępne jako element procesu”, autorami broszur edukacyjnych.

 

Panel dyskusyjny, podczas którego omówione zostaną cele postawione podczas warsztatów “Akademia Mistrzów” realizowanych we współpracy z Akademickim Centrum Designu.

O wyzwaniach, które pojawiły się podczas realizacji projektu oraz inspiracjach młodych twórców opowiedzą wykładowcy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz laureaci konkursu.

 

 

Prowadzenie warsztatów: Mariusz Andryszczyk, Jakub Balicki, Łukasz Chmielewski, Przemysław Hajek

 

Uczestnicy warsztatów : Wiktoria Bajka, Katarzyna Chramiec, Anna Kliniewska, Daria Łuka, Małgorzata Markowska, Julian Pawlak, Nina Symonowicz, Michał Szwarc

 

 

miejsce

Muzeum Miasta Łodzi

ul. Ogrodowa 15

91-065 Łódź

 

Wystawa czynna 15 października - 31 grudnia 2022

 

Organizatorzy:

Akademickie Centrum Designu w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi projekt w ramach zadania „Roman Modzelewski. Wzór dla wszystkich”