Akademickie Centrum Designu - "Łódź miasto wielu kultur. Wierzenia łódzkiej społeczności ujęte w kolekcji dywanów"

"Łódź miasto wielu kultur. Wierzenia łódzkiej społeczności ujęte w kolekcji dywanów"

« wróć

Wystawa Festivalu ART&DESIGN 2023 NIE_MATERIA

 

Wystawa "Łódź miasto wielu kultur. Wierzenia łódzkiej społeczności ujęte w kolekcji dywanów" jest zwieńczeniem pracy Aleksandry Bonikowskiej nad projektem stypendialnym patronowanym przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Ekspozycja obejmuje trzy tkaniny dekoracyjne wykonane techniką tuftingu, w których rytmicznie powtarzające się wzory wchodzą w relację z jednobarwnym tłem. Zastosowane intensywne kolory oraz dynamiczne, otwarte kompozycje są odzwierciedleniem usposobienia autorki, która poprzez sztukę włókna daje upust swoim emocjom, uwalniając tym samym drzemiące w niej żywioły. Wystawa jest lokalnym symbolem nie materialnej wartości pracy w większości anonimowych kobiet, których mikro i makro historie sprawiły, że Łódź zachowała własny autonomiczny charakter.

Zaprezentowane obiekty niosą za sobą chronologiczną opowieść o "polskim Manchesterze", gdzie niegdyś krzyżowały się losy przedstawicieli różnych narodowości i wyznań. Znamiona tej wielokulturowości subtelnie zakodowane zostały przez autorkę za pomocą symboli religijnych ujętych w raportach. Kolekcja Aleksandry Bonikowskiej nie tylko odnosi się do pluralistycznego kształtu łódzkiej społeczności, ale także celebruje siłę kobiet - podkreślając ich istotną rolę w rozwoju miasta na przestrzeni ostatnich dwustu lat.

Włókniarki były najważniejszym atomem, budującym przemysłowe imperium. Sny o poprawie warunków materialnych przyciągały do "Ziemi obiecanej" ogromne liczby mieszkanek z różnych zakątków Europy. Niestety bezwzględny przemysł porywał je w swoje sidła, bezlitośnie wymazując młodość z ich twarzy. Dziś mało kto pamięta o trudzie prządek, tkaczek,cerowaczek, brakarek, dziewiarek i szwaczek, a przecież to one były ładunkiem dodatnim, bez którego Łódź nie unosiłaby się na fali sukcesów przypisywanych fabrykantom. 

Hołdując wszystkim przedstawicielkom przemysłu włókienniczego artystka w swoich dywanach reinterpretuje fotografie modelek Domu Mody Telimena, co sprawia, że zrealizowany projekt staje się jeszcze bardziej "łódzki".

Artystka i projektantka: Aleksandra Bonikowska

Kurator: Maciej Ojrzanowski

Oprawa graficzna: Aleksandra Bonikowska

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademickie Centrum Designu

 

Wystawa Festivalu ART&DESIGN 2023 NIE_MATERIA

 

Miejsce

P2_Akademickie Centrum Designu

Księży Młyn 13/15, Łódź

(wejście od ul. Księży Młyn)

Wernisaż 22 listopada godz. 18.00


Wystawa czynna

od 23 listopada – 17 grudnia 2023 r.

wt. - czw. 11.00 - 15.00
pt., sob. i ndz. 12.00 - 19.00
(wejście od ul. Księży Młyn)