Finisaż SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ – Festiwal Łódź Wielu Kultur
11 października o godz. 18:00 odbędzie się uroczysty finisaż wystawy Agaty Zbylut SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ – wraz z oprowadzaniem autorskim, spotkaniem z artystką oraz performansami Pawła Kaźmierowskiego i Natalii Sary Skorupy. Podczas finisażu zapraszamy chętne osoby do nagrania krótkich wypowiedzi o tym, czym jest dla nich queer. Materiał ten zostanie wykorzystany w dalszych odsłonach projektu NAJPIĘKNIEJSZE WARSZAWIANKI TO PRZYJEZDNE.”. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Łódź Wielu Kultur.
18:00 – otwarcie finisażu / Agnieszka Wojciechowska-Sej Dyrektorka Akademickiego Centrum Designu, przedstawiciele z Festiwalu, Magdalena Komborska-Łączna kuratorka wystawy.
18:15 – autorskie oprowadzanie po wystawie i spotkanie z artystką, nagrania krótkich wypowiedzi do filmu „Najpiękniejsze warszawianki to przyjezdne” / Agata Zbylut, prezentacja performance „Tomarrow beagin todaay” Natalii Sary Skorupy.
19.15 – spotkanie z Pawłem Kaźmierowskim, prezentacja performance „Childhood Dreams Unleashed”.
⁂ „Tomarrow beagin todaay”, Natalia Sara Skorupa, 2023
Performance opiera się na repetycji i dekonstrukcji celebracji śpiewania hymnu. Zamiast powagi i sakralizacji patriotycznej czynności, dokonuje prezentacji prawdziwego podejścia ludzi do hymnu, który kojarzy się z wszystkimi przymusowymi obrzędami w szkołach i przedszkolach jako pierwszy punkt szerzenia patriotyzmu. Korzystając z redefinicji patologicznej tożsamości współczesnego patrioty, dekonstruuje flagę narodową uwzględniając w niej osoby Queerowe, które nie są brane pod uwagę w tego typu celebracjach. Obecnie większość ludzi nie zna na pamięć całości hymnu, stąd trzecia sekwencja podważa racjonalność przedawnionych słów zawartych w hymnie narodowym.
⁂ „Spełnienie dziecięcych marzeń” / „Childhood Dreams Unleashed”, Paweł Kaźmierowski, 2024
Kolekcja „Spełnienie dziecięcych marzeń” będzie celebracją stłamszonych fascynacji z dzieciństwa, przekształconych w nowoczesną formę. Będzie to hołd dla mojej dziecięcej kreatywności, której środowisko nie pozwalało mi wyrażać. Kolekcja jest pewnego rodzaju formą pochylenia się nad sobą sprzed lat, daniem sobie uwagi i docenieniem ówczesnych zainteresowań. Inspiracją będą dla mnie moje ulubione motywy w dzieciństwie: syreny, wróżki Winx i lalki Bratz i Monster High. Chce je zinterpretować z perspektywy projektanta i stworzyć artystyczną nowoczesną interpretację wymienionych motywów. Osoby socjalizowane jako mężczyźni są bardzo często ograniczani w swojej ekspresji. Są zmuszani do wpisywania się w określone normy, mają bardzo ograniczony zakres tematów, którymi mogą się interesować. Estetyka narzucana chłopcom to: prostota, szarość.
Kolekcja ma za zadanie dać możliwość temu ograniczanemu, zmuszanemu do korzystania wyłącznie z minimalistycznej, szarej estetyki chłopcu, wyżyć się kreatywnie i spełnić tym samym dziecięce marzenia o funkcjonowaniu w innej rzeczywistości. Chcę pokazać, że te dziecięce fascynacje mogą być źródłem nie tylko nostalgii, ale również inspiracji dla dorosłych. Dodatkowo chciałbym poddać wątpliwości społeczne wyobrażenia o tym, jacy mają być chłopcy i dziewczynki i podkreślić istotę swobodnej ekspresji.
Kuratorka: Magdalena Komborska-Łączna
13.09 – 16.10.2024 r.
13 września, godz. 18.00 – z oprowadzaniem autorskim, performansem Ani Bielawskiej i koncertem organowym Piotra Cholewy.
11 października, godz. 18.00 – z oprowadzaniem autorskim, spotkaniem z artystką oraz performansami Pawła Kaźmierowskiego i Natalii Sary Skorupy. Podczas finisażu zapraszamy chętne osoby do nagrania krótkich wypowiedzi o tym, czym jest dla nich jest drag. Materiał ten zostanie wykorzystany w dalszych odsłonach projektu NAJPIĘKNIEJSZE WARSZAWIANKI TO PRZYJEZDNE.
P0_Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź