Akademickie Centrum Designu - Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

« wróć

Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

wystawa

„Nie jesteśmy w stanie odizolować się od agresywności zawartych na sobie proporcji. Chcemy czy nie chcemy formy działają. Dlatego każdy szczegół (noszony) musi mieć piętno sztuki. To piękno w formie ma duży wpływ wychowawczy na człowieka”.

Helena Kowalewicz-Wegner

W 1959 roku w Studium Odzieży, Galanterii i Grafiki Żurnalowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi powstała Pracownia Galanterii, której organizacją zajęła się Lena Kowalewicz-Wegner. W pracowni tej rozpoczęła się historia nauczania projektowania biżuterii w łódzkiej uczelni.

Choć na świecie przez lata ta dziedzina projektowania musiała starać się o autonomię i zrozumienie, by nie była traktowana jako dodatek do ubioru czy też dekoracja lub inwestycja, łódzcy pedagodzy zawsze podkreślali związki biżuterii artystycznej ze sztuką. Pokolenia studentów zdobywały wiedzę i umiejętności najpierw w pracowni istniejącej w ramach Katedry Ubioru ASP w Łodzi, a od 2002 roku w osobnej Katedrze Biżuterii, która przekształciła się w obecny Instytut Biżuterii. Od 2019 roku projektowanie biżuterii stało się kierunkiem, a ASP w Łodzi jedyną w Polsce uczelnią artystyczną oferującą możliwość kształcenia w tej dziedzinie.

Wystawa „Biżuteria 65. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu. Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

-------------

Kuratorki wystawy:

dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni, dr Michalina Owczarek-Siwak

Identyfikacja wizualna:

dr Karolina Grudzińska

Wernisaż:

21.02.2024 r., godz. 13.00

Termin wystawy:

21.02–28.03.2024 r.

Organizatorzy:

Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Miejsce:

Akademickie Centrum Designu, I piętro

Księży Młyn 13/15

wt. – czw. 11.00 – 15.00

pt., sob. i nd. 12.00 – 19.00

(wejście od ul. Księży Młyn)