Akademickie Centrum Designu - Magdalena Berlińska&TEAM

Informacje o twórcy

Magdalena Berlińska&TEAM

Magdalena Berlińska&TEAM

  • Uczelnia: Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wydział: Architektury, Inżynierii i Sztuki
  • Status: student
  • Adres e-mail: poproś o kontakt

Biogram

Magdalena Berlińska&TEAM. Grupa studencka.
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki
Prowadzący: Prof. SANS dr Magdalena Berlińska

Joanna Karaś, Magdalena Pigońska, Agnieszka Stefańczyk, Magda Kaszowska, Laura Kleinowska, Maria Kostrzak, Wiktoria Kasprzak, Julia Kulesza, Julia Pękała, Miecznikowska Julia, Martin Marchewicz, Kinga Bukowska, Natalia Potocka, Oliwia Saltarska, Zuzanna Michałowska

 

‘STOŁEK'. Kreacja i ewolucja.

Co - kreacja jako proces złożony. Kreacja w przypadku grupy młodych ludzi to eksperyment, odkrywanie nowego. To doświadczenie bliskie jest kreacji jako stwarzaniu, pewnej ewolucji jaka wyłania się z ręki młodego designera. Premierowe dzieła projektowe pozwalają poczuć istotę stwarzania, bycia kreatorem a nawet zbliżyć się do idei kreacji jako ewolucjonizmu czyli zastanowić się nad samą kwestią materializmu. Czy można nawet nieskończoną liczbę razy przekraczać granicę dostępnej nam obecnie formy, stanu nie zmieniając swojej i innych natury?
Założeniami zadania były ‘forma wyrazem emocji’, wolność od funkcjonalności. Projekty studenckie konsultował i prototypował Zakład Stolarski Wojciech Szwaba.
Prototyp daje możliwość weryfikacji przyjętych rozwiązań, jest podstawą do dalszego rozwijania projektu; jest wynikiem co- kreacji, która zawsze będzie inna, niepowtarzalna. W przedstawionych projektach można zauważyć zarówno wątek bio-kreacji w nawiązaniu do form naturalnych.


Projekt grupy studenckiej
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Wydział Architektury, Inżynierii i Sztuki
Kierunek: Wzornictwo I rok
Prowadzący: Prof. SANS dr Magdalena Berlińska
Patronat/Realizacja: Zakład Stolarski Wojciech Szwaba

1. 3TREE / Joanna Karaś, Magdalena Pigońska, Agnieszka Stefańczyk
2. CUBO.ID / Magda Kaszowska
3. CAVE / Laura Kleinowska
4. KARTUUN / Maria Kostrzak
5. CROSS / Wiktoria Kasprzak
6. KEJNU / Julia Kulesza
7. NOOK / Julia Pękała
8. TRINITY / Miecznikowska Julia
9. TWIN / Marchewicz Martin
10. DUO / Kinga Bukowska
11. SAIL / Natalia Potocka
12. KITI / Oliwia Saltarska
13. CIRCLE / Zuzanna Michałowska


Autorskie opisy poszczególnych projektów.

1. 3TREE / Joanna Karaś, Magdalena Pigońska, Agnieszka Stefańczyk
Naszą inspiracją były gałęzie drzew. Chciałyśmy otrzymać formę częściowo organiczną, ale również i uproszczoną w taki sposób, aby wspomniane kształty były zgeometryzowane i harmonijne. Zaprojektowany przez nas hoker miał być siedziskiem-lampionem do miejsc typu bary, puby, tarasy lub kluby. Światło przechodzące przez stalowe profile imitujące gałęzie miało imitować efekt cienia rzucanego przez gałęzie drzew. Ponadto, drewno użyte do stworzenia siedziska dodaje wrażenia organiczności oraz dosłownie nawiązuje do źródła inspiracji.
2. CUBO.ID / Magda Kaszowska
Stołek CUBO.ID powstał w 100% z naturalnego, nieprzetworzonego drewna, które zostało pocięte w taki sposób, aby jak najbardziej uwydatnić jego kolory oraz usłojenie. Model ten zaprojektowany został nawiązaniu do natury i prostoty kształtu, jednocześnie stawiając na wytrzymałość i trwałość, będące naturalnymi właściwościami drewna.

3. CAVE / Laura Kleinowska
Stołek CAVE wykonany jest ze sklejki oraz płyt MDF. "CAVE" to produkt efektowny i praktyczny, spełniający nie tylko funkcję użytkową, ale także ozdobną. Urozmaici wnętrze swoim niepowtarzalnym kształtem. Inspiracją przy tworzeniu siedziska były groty morskie, jaskinie podmorskie oraz wzburzone fale podczas sztormu.

4. KARTUUN / Maria Kostrzak
Stołek KARTUUN jest nawiązaniem do krzesła ze sklejki TYP A-1411 z Fabryki Mebli Giętych FAMEG w Radomsku oraz krzesła Ka 237 projektu Aleksandra Kuczmy. Inspiracją były również eksperymenty Frank'a O. Gehry'ego z zastosowaniem kartonu do produkcji mebli. Charakteryzuje się zastosowaniem materiału ekologicznego, recyklingowego, tak jak w poprzednich projektach sklejka, teraz tektura; uniwersalnym designem łączącym nowoczesność z projektami lat 60-tych; łatwością transportu dzięki małej wadze oraz gabarytom pozwalającym na przewożenie kilku krzeseł w bagażniku samochodu osobowego lub układanie wielu sztuk jedna na drugiej w transporcie przemysłowym; wielofunkcyjnością jako stołek i schowek na gazety i książki. Stołek KARTUUN został zaprojektowany w taki sposób, aby optymalizować koszty produkcji poprzez wykorzystanie całej powierzchni arkusza tektury z minimalnym odpadem.

5. CROSS / Wiktoria Kasprzak
Jako grupę docelową mojego projektu uważam użytkowników w dowolnym wieku, otwartych na nietypowe rozwiązania i chętnych do odkrycia nowych przedmiotów ułatwiających im najprostsze czynności codziennego życia, jak na przykład wiązanie sznurówek butów.
Przeznaczeniem projektu jest nie tylko ułatwienie i nadanie wygody ich sznurowania, ale też pomoc przy ich dbaniu: pastowaniu czy czyszczeniu. Problemem jaki zauważyłam jest częsty dyskomfort przy wiązaniu butów na stojąco, w szczególności osób z problemami z kręgosłupem. Stołek znajdzie swoje miejsce zarówno w przedpokoju, garderobie czy przedsionku. Swoim kształtem przypomina znak „X”, dzięki asymetrycznym nachyleniom, delikatnym skrzyżowanym łączeniem i prostą konstrukcja. Projekt jest rodzajem eksperymentu i próbą odnalezienia odbiorców z takim samym problemem.

6. KEJNU / Julia Kulesza
Stołek Kejnu jest inspirowany kształtem meduzy. Stworzony został z myślą o osobach, które nie mogą usiedzieć w miejscu, lubią i czują potrzebę bujania się lub kręcenia podczas siedzenia. Istotnym atutem mebla jest również jego niewielka waga, dzięki której z łatwością można zmieniać jego umiejscowienie. Nazwa Kejnu oznacza po fińsku bujać się (oryginalnie Keinu).

7. NOOK / Julia Pękała
Inspiracją do zaprojektowania stołka był trójkąt. Chciałam, aby została zachowana
równowaga trójkąta w nóżkach i górze stołka. NOOK jako pojęcie minimalistyczne, z j. angielskiego NOOK znaczy kącik, kąt, zakamarek.

8. TRINITY / Miecznikowska Julia
Inspiracje projektu stanowiły proste geometryczne figury, dzięki którym zyskał dynamiczną formę. Stołek został zaprojektowany w taki sposób, aby odbiorca odnalazł w nim funkcjonalny mebel, a zarazem mógł stanowić wyrazisty element dekoracyjny w pomieszczeniach.

9. TWIN / Marchewicz Martin
Stołek modułowy służący do siedzenia, ale i nie tylko, dzięki modułowości stołka może siedzieć na nim kilka osób i spędzać razem miło czas. Stołki mogą być również wykorzystane jako małe stoliki, stoliki albo podesty na doniczki. Dzięki możliwości sztaplowania stołki można bezproblemowo przechowywać, w rogu pokoju bądź w schowku.

10. DUO / Kinga Bukowska
Geometryczny stołek „DUO” dla użytkowników ceniących wielofunkcyjność. Znajduje swoje zastosowanie jako siedzisko dla dwóch osób, siedzenie z podnóżkiem lub dekoracyjny kwietnik.

11. SAIL / Natalia Potocka
Inspiracją do powstania projektu była relacja człowieka z morzem, i to jak wpływa ona na otaczającą go rzeczywistość. Siedzisko wykonane z żagla z recyklingu łączy element kultury nadmorskiej i przypomina o idei zrównoważonego rozwoju w projektowaniu. Mebel przeznaczony jest dla użytkownika szukającego przedmiotu łączącego funkcje siedzenia i przechowywania.
odzyskanego ze starego żagla.

12. KITI / Oliwia Saltarska
STOŁEK ‘KITI’ W moim projekcie zawarłam inspiracje związane z tematyką morską ze względu, iż jestem mieszkanką miasta Gdyni. W owej koncepcji zależało mi na stworzeniu nowego przedmiotu, wyróżniającego się, którego nie było jeszcze na rynku, o kształtach i formach oraz dodatkach, które były niezbędne w procesie projektowym- kojarzących się z klimatem morskim. Chciałam, aby siedzisko było efektowne i praktyczne. Stołek KITI poza siedziskiem spełnia również inne funkcję- ma służyć jako spokojne miejsce dla naszego kota oraz jako półka na książki. W moim projekcie chciałam postawić na wygodę i dobry design. Z tego względu zależało mi na minimalizmie. Stołek KITI wykonany został ze sklejki z brzozy. Kształt bryły miał przypominać statek, natomiast otwór, który znajduję się jako wejście dla kota- bulaj. Linki, na których siadamy to liny polipropylenowe(żeglarskie). Są one bardzo wygodne. Należy tylko usiąść i się przekonać. Za inspiracją posłużyły mi też moje dwa koty. Chciałam dzięki temu stworzyć przedmiot, który wzmocni więź człowieka ze zwierzęciem.

13. CIRCLE / Zuzanna Michałowska
Stołek CIRCLE wykonany z 3 elementów wyciętych z płyty MDF o zaokrąglonych kształtach i złączonych ze sobą. Po nałożeniu na siebie elementów powstała przestrzenna forma, która jest delikatna i lekka, bez ostrych krawędzi oraz łączeń. Inspiracją przy projektowaniu była natura. Podstawa stołka przypomina rozłożone skrzydła motyla lub kwiat. Stołek CIRCLE jest lekki i bardzo łatwy w przenoszeniu oraz w transporcie.