Wystawa ACD "Odpowiedzialne projektowanie"

« wróć

W dniach 15-16 marca w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się wystawa „Odpowiedzialne projektowanie” zrealizowana przez Akademickie Centrum Designu.
Zwiedzający wystawę mogli się przekonać jak szeroko rozumianym i trudnym zagadnieniem jest zrównoważone projektowanie i jak radzą sobie z nim młodzi kreatywni twórcy na polskich kierunkach wzorniczych.
Na wystawie zaprezentowano projekt karoserii i wnętrza samochodu solarnego Eagle Two, który w październiku 2017 przejechał 3000 km podczas wyścigu Bridge Stone Solar Challange w Australii. Jest to spojrzenie w przyszłość transportu oczami dwójki studentów ASP w Łodzi.
Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku reprezentowały dwie studentki projektem innowacyjnej, komfortowej bielizny sportowej, będącej ciekawym przykładem ciągłego poszukiwania sposobów na polepszenia standardu naszego życia codziennego.
Propozycję wizualizacji procesów prowadzących do budowy domów  z cegły słomianej, ekologicznej i naturalnej, pokazała ASP w Katowicach.
Krakowska Akademia zaprezentowała koncepcje modułowych elektrowni produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Podchodzą one do tematu produkcji prądu w sposób nietypowy, jednocześnie charakteryzując się wysokimi walorami estetycznymi.
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu reprezentowały dwie prace. Pierwszą z nich jest projekt krzesła biurowo-warsztatowego, pokazujący nietypowe podejście do problemu wygodnego i zdrowego siedzenia w miejscu pracy. Drugim jest koncepcja maszyny do rotamouldingu. Studenci stworzyli urządzenie, które pozwoli nam racjonalnie wykorzystywać odpady i tworzyć z nich nowe obiekty, minimalizując ilość śmieci, które wytwarzamy.
Akademia Sztuki w Szczecinie pokazała pomysł rozwiązania problemu plastikowych śmieci poprzez wykorzystanie procesów chemicznych przyspieszających ich rozkład, przy jednoczesnym nadaniu technologii ciekawej formy wzorniczej.
Warszawska ASP zaprezentowała interesujący projekt domowego kompostownika, który pozwoli nam w domowym zaciszu zamienić odpady biologiczne na nawóz, jednocześnie stanowiąc ciekawy element wystroju wnętrza.
Z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pokazano projekt mebli wykonanych z materiałów odpadowych, prezentujący jak można idee upcyclingu wykorzystać w sposób interesujący, użytkowy i estetyczny. Kolejnym projektem reprezentującym tę uczelnie była działkowa przetwórnia warzyw i owoców.

Prace zaprezentowane na wystawie:

 • Solar – model, Karol Janiak, ASP w Łodzi
 • Solar – wnętrze, Damian Żurawski, ASP w Łodzi
 • Nowy poziom komfortu – bielizna damska, Klaudia Szalecka, Agnieszka Sokołowska, ASP w Gdańsku
 • Wizualizacja procesów dla Fundacji Cohabitat, Iwona Szymańska, ASP w Katowicach
 • Modułowa elektrownia solarna, Adrianna Paśkiewicz, ASP w Krakowie
 • Modułowa elektrownia wiatrowa, Robert Mrowiec, ASP w Krakowie
 • Modułowa elektrownia wodna, Aleksandra Rutkowska, ASP w Krakowie
 • MOVO Chair, Agnieszka Wlaź, UA w Poznaniu
 • Maszyna do Rotomouldingu, Ewa Półtorak, UA w Poznaniu
 • Petra – skała oczyszczająca, Jerzy Dobrzański, AS w Szczecinie
 • Gospodarowanie odpadkami organicznymi w kuchni domowej, Alicja Sieradzka, ASP w Warszawie
 • RE-DESIGN. Zestaw mebli z materiałów odpadowych (jeden obiekt z zestawu), Katarzyna Kędzior, ASP we Wrocławiu
 • Działkowa Przetwórnia Warzyw i Owoców, Anna Woźniakowska, ASP we Wrocławiu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy.

fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff
fot: Robert Graff