Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej

« wróć

W dniach 26 i 27 maja 2018 r. w Uniejowie odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulotnej. Festiwal zaplanowany jest jako coroczna impreza poprzedzająca uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu, niewielkiej wsi koło Uniejowa.

Co roku od dwustu lat mieszkańcy Spycimierza układają liczący ok. 2 km dywan i obrazy z żywych kwiatów. Dzieła zaskakują różnorodnością wzorów, motywów i używanych materiałów. Każdego roku na Boże Ciało przyjeżdżają w to miejsce tysiące gości z całej Polski i zagranicy aby podziwiać miejscowych artystów podczas układania wzorów oraz uczestniczyć w religijnych obrzędach. Mimo, że mieszkańcy Spycimierza nie nazywają siebie artystami ich dzieła można z cała pewnością nazwać sztuką ulotną czy też efemeryczną. Stworzone przez nich wzory z żywych kwiatów można podziwiać tylko przez kilka godzin. Jednak zapach i towarzyszące wydarzeniu emocje pozostają we wspomnieniach uczestników na długo. 

Festiwal Sztuki Ulotnej w zamierzeniu swoim ma wpisywać się w tę tradycję i propagować ją w skali międzynarodowej. Od trzech lat mieszkańcy Spycimierza współpracują w włoską organizacją Infioritalia, która zrzesza organizacje z całej Europy pielęgnujące sztukę układania dzieł z kwiatów. Włosi już kilkukrotnie gościli w Uniejowie, gdzie układali obrazy z pyłu kwiatowego i żywych kwiatów. Wspólnie z partnerami z Włoch władze gminy i Parafialne Stowarzyszenie Spycimierskie Boże Ciało rozpoczęły starania o wpisanie tradycji układania kwietnych dywanów na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W tym roku Urząd Miasta Uniejów rozszerzając formułę swoich działań w zakresie sztuki efemerycznej bazując na dotychczasowej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zaprosił do współpracy Akademickie Centrum Designu. W pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ulotnej wezmą udział przedstawiciele ACD z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP a także pedagodzy i studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.

Jednocześnie z działaniami prowadzonymi przez mieszkańców Spycimierza oraz gości z Sardynii, którzy układać będą swoje tradycyjne kompozycje kwiatowe, artyści – uczestnicy Festiwalu – będą tworzyć swoje instalacje tymczasowe inspirując się otoczeniem (np. jego historią, architekturą, roślinnością czy społecznością). Ponieważ organizatorzy nie narzucili ani tematyki ani techniki prac można spodziewać się, że powstaną dzieła site-specific, land art czy performance, których proces powstawania, trwania i zanikania stanie się nierozłącznym elementem dzieła.

Miejscem działań twórczych będą tereny nad rzeką pomiędzy Zamkiem a Uniejowem oraz kładka łącząca dwa brzegi rzeki. Zapraszamy do Uniejowa 26 i 27 maja, aby obserwować, jak artyści – designerzy zmieniają codzienne otoczenie mieszkańców Uniejowa. Jak ich sztuka wchodzi w dialog z krajobrazem, przyrodą, naturą.

Organizatorem Festiwalu jest Miasto Uniejów oraz Akademickie Centrum Designu przy Akademii sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Patronatem honorowym objęła Festiwal Rektor ASP prof. Jolanta Rudzka Habisiak.