FAIR DESIGN 2018 >>> DESIGN WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNOŚCI: NADMIAR

« wróć

W dniach 18-19 maja 2018 Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – członek Akademickiego Centrum Designu organizuje konferencję: 

FAIR DESIGN 2018 >>> DESIGN WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNOŚCI:  NADMIAR

Jest to druga z cyklu konferencji poświęconych teorii i krytyce designu. W zamierzeniu organizatorów konferencje te mają stać się forum umożliwiającym dyskusję wykraczającą poza zawodowe środowisko projektantów.

Odkąd człowiek opanował Ziemię skala jego oddziaływania na otoczenie stale się zwiększa. Nieustannie rośnie liczba ludzi (co 8 lat jest nas o 1 mld więcej). Rozwojowi miast towarzyszy rozrastanie się slumsów,  jest coraz więcej budynków, samochodów, przedmiotów codziennego użytku, usług, coraz więcej innowacji technologicznych, zaś w sferze wirtualnej krąży coraz więcej danych. Jest też coraz więcej głodu, biedy i śmieci. Projektanci są widzami, ale i aktorami (a może nawet reżyserami i scenografami) tego przedstawienia. Różne dyscypliny projektowe przenikają do wszystkich zakątków aktywności człowieka – od projektowania przestrzeni publicznej, środków transportu, przez projektowanie aplikacji mobilnych, usług bankowych czy doświadczeń. Nigdy wcześniej projektanci nie mieli przed sobą tak wielkich możliwości i zarazem nie dźwigali tak wielkiej odpowiedzialności. 

Nadmiar jest hasłem, które przewrotnie opisuje kondycję współczesnego człowieka. Pomimo przesytu, jaki odczuwają mieszkańcy tzw. krajów rozwiniętych, miliardy innych są przytłoczone biedą, głodem, bezdomnością. Wprawdzie uczucia przesytu i niedosytu są subiektywne, niemniej jednak w skali społeczeństw obecność tych dwóch zjawisk pokazuje jak bardzo współczesny świat jest pozbawiony harmonii – popada w skrajności. Niestabilność ekonomiczna w warunkach globalizacji oznacza światowe oddziaływanie gospodarki niezrównoważonej. Kryzys ekonomiczny staje się normą. Rośnie rozwarstwienie społeczne, zjawiska skrajnej nędzy i niewyobrażalnego bogactwa nabierają ostrości. Nadmiar rodzi niedobór i odwrotnie. Społeczeństwa, które zaznały głodu, mają tendencje do tego, aby dążyć do przesytu, radzą sobie z obawą przed niedoborem poprzez tworzenie sztucznego nadmiaru. Tymczasem cierpiące z powodu przesytu społeczeństwa konsumpcyjne,, szukają ratunku” poprzez takie strategie jak np. redukcja, re-use, selekcja, wyłączenie, slow-life, minimalizm, świadome ograniczenie konsumpcji.

Organizatorzy, tak jak w poprzedniej edycji konferencji, zaprosili szereg znakomitych gości.  Są to m.in.:

  • Bruce Brown - profesor gościnny na Royal College of Art w Londynie, redaktor Design Issues Research Journal,
  • James Wallman - futurysta i właściciel firmy consultingowej The Future Is Here w ramach której zajmuje się doradztwem w zakresie strategii, innowacji i przyszłości, autor bestsellera „Rzeczozmęczeni”,
  • Marcin Wicha - projektant i autor ksiażek „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”,
  • James Woudhuysen, brytyjski dziennikarz, który pisze m.in. dla The Economist, The Guardian, autor książek dotyczących innowacyjności w nauce, przemyśle i gospodarce,
  • Adélia Borges krytyczka designu i kuratorka z Brazylii,
  • Bogumiła Jung - prezeska Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, 
  • Paula Quinon, filozofka, która prowadzi badania dotyczące m.in. zastosowania Big Data w mediach społecznościowych i w serwisach randkowych.

Konferencję wsparło patronatem SPFP (Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych).

W organizacji pomaga także IAM (Instytut Adama Mickiewicza).

Konferencja jest wyjątkową okazją do uczestniczenia w prelekcjach i dyskusjach prowadzonych przez autorytety światowego formatu.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.fair-design.pl