Design 32 - projekty ASP Wrocław

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Od dzisiaj do 28 maja będziemy prezentować prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj zaczynamy od Akademi Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

 

Agnieszka Piotrowska

TYTUŁ: Tożsamość wizualna Muzeum Geologicznego we Wrocławiu
PROMOTOR: dr hab. Artur Skowroński, prof. uczelni
WYDZIAŁ: Grafiki i Sztuki Mediów

Opracowanie tożsamości wizualnej Muzeum Geologicznego we Wrocławiu ma na celu spopularyzowanie i wzbudzenie społecznego zainteresowania tematem Ziemi. Propozycja opiera się na spójnym i nowoczesnym systemie komunikacji wizualnej. W jej skład wchodzą: informacja, nawigacja oraz różne formy druku. Wizualizacje w atrakcyjny sposób prezentują wiedzę, dotyczącą budowy naszej planety. Projekt uzupełniony został o kampanię reklamową, której założeniem było „odkurzenie” stereotypowego wizerunku geologii i zachęcenie mieszkańców Wrocławia do odwiedzenia Muzeum.

Radosław Fiołek

TYTUŁ: Skaner i drukarka – modułowy zestaw
PROMOTOR: prof. Jan Kukuła
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii

Teal to urządzenie łączące skaner i drukarkę 3D, które zostało stworzone z myślą o potrzebach projektantów. Urządzenie posiada ruchome ramię, które nie tylko poszerza funkcjonalność narzędzia, ale sprawia, że może ono zostać złożone. Maszyna wyposażona została w głowice i stoły dla obu trybów pracy – skanującego i drukującego. Opakowanie dla wszystkich komponentów stanowi specjalnie zaprojektowana walizka o gabarytach porównywalnych z walizkami podróżnymi średniej wielkości. Relatywnie mała wysokość urządzenia sprawia, że mieści się ono pod większością biurek i stołów

Karolina Gardzilewicz

TYTUŁ: Umywalnia. Obiekt użytkowy
PROMOTOR: dr hab. Gabriel Palowski, prof. uczelni
WYDZIAŁ: Ceramiki i Szkła

Zestaw naczyń wraz ze stelaŻem stanowi formalną odpowiedź na interpretację zjawisk sacrum i profanum – zarówno w odniesieniu do projektowania, jak i natury ludzkich potrzeb. Obiekty zostały przeznaczone do codziennego użytku, niezależnie od dostępu do mediów. Optymalne funkcjonowanie Umywalni zakłada wzajemną pomoc dwóch osób, a przez to budowanie zaufania i relacji międzyludzkich. Co więcej, po- wrót do prostych systemów korzystania z wody wpływa na świadomość jej zużywania. Sama forma naczyń jest wynikiem charakterystycznego sposobu ich wytwarzania – toczenia na kole garncarskim. Tym samym przedmiot użytkowy staje się nie tylko tłem dla rytuałów codzienności, ale potwierdza wy- korzystywanie zapomnianego dziś rzemiosła.

Emilia Kaszowska

TYTUŁ: Wokół człowieka – struktury powiązań. Autorska kolekcja ubiorów inspirowana formami organicznymi
PROMOTOR: dr hab. Urszula Smaza-Gralak, prof. uczelni
WYDZIAŁ: Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii

Autorska kolekcja ubiorów powstała pod wpływem fascynacji naturą i z potrzeby wyrażenia zachwytu autorki nad pięknem organicznych form oraz naturalnych surowców. Idea stworzenia obiektów przestrzennych została zadedykowana człowiekowi i jego powiązaniom ze środowiskiem. Wykonując trójwymiarowe modele, dyplomantka zrealizowała struktury splotów, przy wykorzystaniu znanej od starożytności sztuki wiązania sznurów techniką makramy. W celu odpowiedniego wyeksponowania utkanych, ażurowych form, kojarzonych z ubiorem, stworzyła manekiny, stylizowane tak, by z jednej strony móc wyrazić osobiste emocje, z drugiej nadać przestrzeni symbolicznych znaczeń.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.