Design 32 - projekty ASP Katowice

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Do 28 maja prezentujemy prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj kolej na Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

Agnieszka Uchyła

TYTUŁ: Lumo – akcesoria rowerowe do przewożenia psów
PROMOTOR: dr hab. Agata Chmielarz, prof. ASP
WYDZIAŁ: Projektowy

Linia akcesoriów Lumo powstała z myślą o właścicielach psów – zwolennikach filozofii traktowania psa jako członka rodziny, dla których przejażdżki rowerowe są ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Projekt ma na celu umożliwienie komfortowej jazdy rowerowej z psem. Akcesoria zostały dostosowane do potrzeb czworonoga, jego wielkości i wygody. Właściciel z kolei otrzymuje estetyczny, łatwy w użytkowaniu i przede wszystkim bezpieczny produkt.

Kacper Mutke

TYTUŁ: Obserwatorium dźwięku. Instalacja multimedialna o charakterze edukacyjnym
PROMOTOR: prof. dr hab. Marian Oslislo
WYDZIAŁ: Projektowy

Praca dyplomowa to interaktywna, edukacyjna instalacja multimedialna służąca do obserwacji dźwięku. Pierwszą jej część stanowi animacja, dostarczająca użytkownikowi podstawowej wiedzy na temat fizycznych właściwości fal dźwiękowych. Druga część ma formę interaktywną. Generując dźwięk za pomocą kontrolera-syntezatora, otrzymujemy obraz wytwarzanego dźwięku, interpretowanego poprzez specjalnie zaadoptowany do tego ekran Vectrex. Instalacja pozwala dostrzec zmiany zachodzące w przebiegu dźwięku, po ustawieniu podstawowych parametrów, takich jak amplituda czy częstotliwość, dodaniu efektów i filtrów audio lub przy użyciu mikrofonu. Całość doświadczenia przybliża oglądającemu naturę dźwięku oraz pokazuje logikę obrazów drgań harmonicznych, znanych matematycznie jako figury Lissajous.

Martyna Piątek

TYTUŁ: Pamiętam – obiekty wyrażające pamięć o zmarłym w myśl nurtu less waste
PROMOTOR: dr hab. Agata Chmielarz, prof. ASP
WYDZIAŁ: Projektowy

Projekt odnosi się do słowiańskiej tradycji czczenia zmarłych. Odrzuca szkodliwe tworzywa sztuczne i estetykę kiczu. Świeca przyjmuje tu postać arkusza papieru pokrytego pszczelim woskiem, który spala się na grobie w dedykowanym naczyniu ceramicznym. Na arkuszu zapisać można symboliczną wiadomość do zmarłego. Płonie on przez kilka minut, co skłania do skoncentrowania się na kontakcie ze zmarłym „tu i teraz”. Zestaw elementów zawiera: pakiet arkuszy do spalania, czarkę pamięci ze zbiornikiem na popiół, poziomy wazon na cięte kwiaty oraz donicę z terakotowym wkładem nawadniającym.

Weronika Mehr

TYTUŁ: Liternictwo Mikołowa. Zestaw krojów inspirowanych mikołowskimi szyldami
PROMOTOR: dr hab. Agnieszka Małecka-Kwiatkowska, prof. ASP
WYDZIAŁ: Projektowy

Dyplom jest w całości poświęcony trzem krojom pisma: Jakelka, Lipsta i Filipek. Zostały one zrealizowane w oparciu
o przykłady dawnego liternictwa szyldowego, tworzonego przez mikołowskich rzemieślników. Praca ma za zadanie ukazać potencjał wizualny, drzemiący nie tylko w dużych miejscowościach, ale również w tak małych miasteczkach jak Mikołów. W rzeczywistości projekt stanowi pretekst do edukacji przedsiębiorców i promocji dobrych praktyk literniczych, które będą budować tożsamość miasta.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.