Design 32 - projekty ASP Gdańsk

« wróć

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce od czwartku 28 maja będą dostępne dla zwiedzających. Jedyny taki projekt w Polsce, zajmujący znaczącą pozycję pośród innych wydarzeń poświęconych designowi i mogący się poszczycić gronem znakomitych laureatów doczekał się nowego terminu. Od czwartku 28 maja będziemy mogli zajrzeć do galerii Rondo Sztuki i obejrzeć 32 projekty dyplomowe wytypowane przez 8 publicznych uczelni artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W Galerii + na piętrze obejrzymy również najlepsze prace z ostatnich 10 lat. 

Do 28 maja prezentujemy prace zgłoszone przez kolejne uczelnie. Dzisiaj kolej na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Hanna Kmieć

TYTUŁ: Lata 90. O czym szumią ortaliony
PROMOTOR: dr Anita Wasik
WYDZIAŁ: Grafiki

Lata 90. O czym szumią ortaliony to napisana i zilustrowana podróż sentymentalna do tytułowych lat dziewięćdziesiątych. Książka została stworzona z myślą o tych nieco starszych, którzy chcieliby trochę powspominać, jak również tych młodszych, starających się poznać życie minionych dekad. Publikacja zawiera ilustracje i dopełniające je opisy, a strony rozpoczynające kolejne rozdziały, opatrzono kompozycjami typograficznymi w stylu TypoPolo. Książka ma format A5, zgodnie bowiem z założeniem projektanta, powinna ona być małym towarzyszem wycieczki po meandrach wspomnień.

Magdalena Karpińska

TYTUŁ: Szykownik. Świadomy rytuał piękna
PROMOTOR: prof. Halina Kościukiewicz
WYDZIAŁ: Architektury i Wzornictwa

Szykownik jest zestawem mebli składającym się z toaletki, stołka i kamerdynera, który ma za zadanie asystować w czynności „szykowania się”. Inspiracją do stworzenia projektu stała się chęć odpowiedzi na powszechnie panujące przekonanie
o tym, że toaletka jest meblem nieaktualnym i wymagającym odświeżenia. Głównym założeniem pracy było więc stworzenie zestawu mebli, wychodzącego naprzeciw potrzebom współczesnych, aktywnych kobiet. Szykownik to dowód na to, że uważne projektowanie pozwoli toaletce na powrót do sypialni, jako stałego elementu wystroju.

Jakub Baracz

TYTUŁ: Anatomikon – ilustrowany atlas anatomiczny
PROMOTOR: prof. Sławomir Witkowski
WYDZIAŁ: Grafiki

Anatomikon to projekt atlasu anatomicznego dla dzieci w wieku szkolnym. Celem publikacji jest edukacja w zakresie podstawowych zagadnień budowy ludzkiego ciała. Ilustrowana książka w prosty i czytelny sposób umożliwia przyswojenie informacji z dziedziny anatomii. Całość podzielona została na charakterystyczne rozdziały, odnoszące się do poszczególnych składowych ciała tj. komórek, tkanek, kości, trzewi. Każdą z części opatrzono osobnym zestawem kolorystycznym.

Paweł Lewandowski

TYTUŁ: Mieszkać na drzewie. Projekt HUBA
PROMOTOR: prof. Jarosław Szymański
WYDZIAŁ: Architektury i Wzornictwa

HUBA to namiot, który został specjalnie zaprojektowany do zawieszania go na drzewie. HUBA pozwala spojrzeć na przyrodę z zupełnie innej perspektywy. Namiot jest przeznaczony dla fotografów przyrody i jej obserwatorów np. ornitologów, ale również dla turystów pragnących przeżyć wyjątkową przygodę. Użytkownik może samodzielnie zawiesić namiot i bezpiecznie się do niego dostać, bez konieczności uczestnictwa w kursach wspinaczkowych. Sztywność platformy daje dobre oparcie, zapewniające komfort przebywania na wysokości, co wraz z tropikiem namiotu, umożliwia dyskretne fotografowanie zwierząt oraz nocowanie wysoko na drzewie. Co ważne, HUBA to produkt bezpiecznym dla drzew, a jego montaż jest zupełnie bezinwazyjny.

* Kwestie bezpieczeństwa – oficjalny komunikat ASP w Katowicach:

Ze względów bezpieczeństwa i zalecanych środków ostrożności, wynikających z wciąż  panującego zagrożenia emisji wirusa SARS-CoV-2 , nie będziemy organizować wernisażu. Wystawa potrwa wstępnie do 15 września i wówczas – jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce – chcielibyśmy zorganizować Jury konkursu i finisaż wystawy, połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tej sprawie
– w kwestii szczegółowych terminów,  będziemy  informować na bieżąco. 

Zwiedzanie w Galerii Rondo Sztuki  będzie odbywało się z zastosowaniem zasad sanitarnych – w głównej przestrzeni wystawienniczej budynku będzie mogło znajdować się jednocześnie maksymalnie 30 osób, w Galerii + maksymalnie 10 osób. Ponadto odwiedzający będą poproszeni o zdezynfekowanie rąk przed wejściem do galerii, mają również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu 2 m.