WYSTAWA PODYPLOMOWA UCZNIÓW ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. T. MAKOWSKIEGO W ŁODZI

« wróć

W dniach 27-29.04.2022 w Akademickim Centrum Designu  zaprezentujemy nowatorskie projekty młodych artystów – tegorocznych absolwentów łódzkiego Plastyka. Prace te zostały wykonane na egzamin dyplomowy wieńczący edukację w liceum plastycznym, po zdaniu którego absolwent uzyskuje tytuł zawodowy plastyk.

            Tegoroczne dyplomy powstały w ramach specjalności: formy użytkowe – wzornictwo, specjalizacja: projektowanie wyrobów artystycznych (prowadzący: mgr Tomasz Ciechanowski, mgr Jacek Vogel),  projektowanie ubioru (prowadząca mgr Aleksandra Hetich), fotografia i film, specjalizacja: realizacje intermedialne (prowadzący: mgr Tomasz Ciechanowski), techniki graficzne, specjalizacja - projektowanie graficzne (prowadzące: mgr Anna Czekay, mgr Jolanta Mastalerz, mgr Żaneta Widera-Kondraciuk).

            Z każdej specjalności młodzi projektanci wykazali się niezwykłą kreatywnością,  autentycznością wizji i myśleniem ekologicznym. Szczególnie zwraca uwagę  zdolność łączenia nowoczesności z tradycją. W ramach projektowania wyrobów artystycznych wyróżnia się tendencja upcyclingu – dobrze rokuje, że młode pokolenie designerów jest uwrażliwione na zagadnienia ekologiczne i skupia się na tym tak aktualnym problemie. W tym kontekście warto podać jako przykład pracę  Urszuli Zając (kosze wyplatane z używanych torebek foliowych, techniką splotu nawiązujące do dawnych, średniowiecznych tradycji). Uczniowie Liceum Plastycznego w bardzo umiejętny sposób łączą pasje i wiedzę historyczną z własną działalnością twórczą. Jest tak w przypadku Marii Możdżeń działającej w grupie rekonstrukcji historycznych, która wskrzesza wczesnośredniowieczne techniki tkackie (samodzielnie pozyskuje wełnę i len, przędzie nici na kołowrotku, tka na krosnach, farbuje tkaniny barwnikami pozyskiwanymi z roślin i  szyje stroje z epoki średniowiecza). Drugi bardzo ciekawy przykład nawiązania do tradycji to cykl grafik Pauli Gontarek ukazujący motywy roślinne w technice suchej igły. Wysoki poziom prezentują  także inne projekty  graficzne wykonywane w programach komputerowych (bardzo ciekawy pomysł Marii Stasińskiej na grę planszową rozgrywającą się na wzgórzu Montmartre  w kręgu  malarzy impresjonistów).  Z projektów ubioru intrygujące są stroje „surrealistyczne” Macieja Wnuka i Pauliny Gotlib.

            To tylko niektóre z szerokiego wachlarza propozycji tegorocznych absolwentów łódzkiego Plastyka. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i odkrywania nowych talentów najmłodszego pokolenia projektantów.

 

miejsce

P0_ Akademickie Centrum Designu

Księży Młyn 13/15, Łódź

Wernisaż wystawy z pokazem mody 27.04 środa, 12.00

Wystawa czynna_28.04 w godz. 9.00 – 15.00, 29.04 w godz.9.00 – 12.00