ELEMENTARZ POLSKIEGO DESIGNU

« wróć

Wystawa prezentuje 100 projektów polskiego designu powstałych w ciągu ostatniego stulecia, od 1918 roku po dni dzisiejsze. Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie ko-jarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neony, szybowiec, rower, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Pokazuje zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Można oglądać unikaty, czyli niemal jednostkowe dzieła sztuki, i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popu-larne i przedmioty codziennego użytku. Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Prezentacja projektów w porządku chronologicznym ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza.

Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Wystawa zbudowana z drewnianych konstrukcji - regałów prezentuje 100 grafik zestawionych z obiektami lub ich archiwalnymi wizerunkami. Wystawa powstała z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i festiwalu Gdynia Design Days, przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Aktualnie dedykowana jest obchodom Roku Modzelewskiego jako jedna z długookresowych wystaw Akademickiego Centrum Designu w Łodzi. Do tej pory była pokazywana: w Gdyni, Budapeszcie, Poznaniu, Berlinie, Bukareszcie, Zagrzebiu, Wiedniu, Kielcach, Płowdiwie, Seulu, Inchonie, Stalowej Woli, Petersburgu, Toronto, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnowie.

 

kurator: Ewa Solarz

architektura: Studio Beton, Marta i Lech Rowińscy

identyfikacja wizualna: Acapulco Studio, Małgorzata Nowak i Agata Dudek

autorki tekstów: Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska

nadzór producencki: Małgorzata Miśkowiec

graficy: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma

 

Oprowadzania po wystawie odpłatne w wysokości 20 zł od osoby,

po wcześniejszym zgłoszeniu na adres biuro@acdesign.com.pl