DESIGN32 WYSTAWA POKONKURSOWA W AKADEMICKIM CENTRUM DESIGNU W ŁODZI

« wróć

DESIGN 32 - wystawa absolwentów ośmiu uczelni artystycznych w Polsce, członków ACD

 

od 11 lipca do 31 sierpnia 2022
Akademickie Centrum Designu w Łodzi
wt.-czw. 9:00-14:30
pt. 13:00-18:00
sob. 15:00-18:00

 

DESIGN32 to jedyny taki konkurs w Polsce. Biorą w nim udział absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Każda z nich co roku nominuje po cztery prace dyplomowe. Konkurs odbywa się od ponad 10 lat. Organizatorem DESIGN 32 jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, a współtworzą go: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jak co roku konkursowi towarzyszyła wystawa, którą do 15 czerwca można było oglądać w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki. Od 8 lipca do końca sierpnia wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć w Akademickim Centrum Designu w Łodzi. 

Laureatów wyłoniło jury w następującym składzie: Krystyna Łuczak-Surówka, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Mikołaj Wierszyłłowski, Marcin Wolny. Własną nagrodę przyznała marka OPPO. O przyznaniu Nagrody City and Design zdecydowali przedstawiciele Metropolii GZM.

W 2022 roku przyznano następujące nagrody:

Nagroda Rektorów – 20.000 zł:

Decyzją jury Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych otrzymała Izabela Kędzior z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za projekt Luksus jutra.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego– 15.000 zł
Nagrodę otrzymała Weronika Wojnarowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za pracę pt. Korek jako materiał dla projektanta wzornictwa przemysłowego.

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 7.000 zł
Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice otrzymała Patrycja Mola z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za pracę zatytułowaną: Projekt variable fontu Monsun z interfejsem dla projektów dynamicznych.

WYRÓŻNIENIA HONOROWE:

  1. Sonia Nowok z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt: Wspomaganie leczenia młodzieńczej skoliozy idiopatycznej poprzez kształtowanie ortez w technologii druku 3D. 
  2. Zofia Kłoś z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt Between Two Worlds.
  3. Marianna Pawłusiów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za projekt Słyszę ciszę, składający się z książki obrazkowej o ciszy oraz instalacji przestrzennej. 
  4. Meg Krajewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za projekt Nikt nie rodzi się hetero: o tożsamości płciowej i seksualnej człowieka

Nagroda City & Design:
Nagrodę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymała Adrianna Wycisło z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt: Przyjazne miejsce. Zestaw narzędzi uświadamiających rolę przestrzeni publicznej w funkcjonowaniu społeczeństwa.

Nagroda OPPO:
Nagrodę OPPO otrzymała Milena Szwemmer z Akademii Sztuki w Szczecinie, za pracę Galeria Martwego Świata.

Projektowanie w czasach kryzysu.

Tegoroczna edycja konkursu na najlepszy dyplom projektowy publicznych uczelni artystycznych odbywa się w czasie, kiedy zasadne staje się pytanie o funkcję projektowania w rzeczywistości. Czas pandemii, a obecnie wojny przewartościowuje wiele zjawisk i sprawia, że zaczynamy dostrzegać w życiu siłę ludzkiej solidarności, empatii i bliskości. Projektowanie jako narzędzie pomagające ludziom w codzienności jest niezbędnym elementem, który sprawia, że można żyć bardziej, pełniej i świadomie. Jak z tym zadaniem poradzili sobie młodzi absolwenci publicznych uczelni artystycznych?

ZDROWIE - Design w służbie zdrowia to częsty temat prac dyplomowych. W tym roku absolwenci zainteresowali się tym, w jaki sposób dotyk może mieć działanie terapeutyczne i jak przełożyć to na obiekt, jak może wyglądać holder ekg dla dzieci, jak ma wyglądać i funkcjonować urządzenie do wspomagania leczenia młodzieńczej skoliozy idiopatycznej i jak przestrzeń może sprawić, że osoby z autyzmem mogą dobrze funkcjonować.

EDUKUJ SIĘ! - Edukacja jest najważniejsza. Od tego jak i czego nauczymy dzieci, zależy nasza przyszłość. Edukacja w czasach nieustannego rozproszenia koncentracji powinna być atrakcyjna i podana w nowoczesny sposób. Nie dotyczy jednak tylko dzieci, ponieważ żyjemy w czasach nowych zjawisk i nowych zagadnień.  W tym roku w tematyce dyplomów powstały prace na temat ciszy, nieheteronormatywności, funkcji lasu, ekosystemu, kobiet w kulturze rowerowej czy historii Szczecina.

PRZESTRZEŃ - W jaki sposób życie człowieka współtworzy przestrzeń? Jak właściwie zaprojektowane otoczenie może sprawić, że ludzie są w stanie pozbyć się traumy?  Jak dobrze żyć w mieście? Jak projektować wertykalnie? Co sprawia, że możemy mówić o dobrze zrealizowanej rewitalizacji? Na te pytania odpowiadają prace z kategorii przestrzeń, które poruszają zagadnienia dotyczące nie tylko roli przestrzeni miejskiej w funkcjonowaniu społeczeństwa, adaptacji budynków użyteczności publicznej, tworzenia stref wypoczynku i relaksu, ale także  trudnego tematu przemocy domowej.

ŻYJ LEPIEJ! - Projektowanie powinno być funkcjonalne i użyteczne. Ma poprawiać projekty już wdrożone, sprawiać, że ludzie w pracy i w czasie wolnym dostają narzędzie wpływające pozytywnie na jakość ich działania. „User friendly” nie jest już wymysłem, ale jak tłumaczą Robert Fabricani i Cliff Kuang – autorzy książki pod tym tytułem: „projektowanie wymaga szacunku dla oczekiwań użytkowników i zrozumienia niuansów ich życia”.  W kategorii „Żyj lepiej” znajdują się produkty, aplikacje i kroje pisma. Ich właściwości są bardzo zróżnicowane – a łączy ich właśnie przyjazność użytkownikowi sprawiająca, że żyje się właśnie lepiej.

PRZYSZŁOŚĆ JEST TERAZ! - Natalia Hatalska w swojej książce o przyszłości „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” – zadaje tytułowe pytanie o  samotność, manipulację i dezinformację. Młodzi projektanci starają się natomiast swoimi pracami odpowiedzieć na pytanie: jakich projektów potrzebujemy, by funkcjonować  w przyszłości, a także jak poradzić sobie z dzisiejszymi dysfunkcjami, które rozwijają się w szybkim tempei, stanowiąc coraz większy problem.

VIVA L’ARTE! - Projektowanie jest częścią sztuk wizualnych. Od zarania karmi się ono sztuką, a estetyka jest ważną częścią wielu projektów. Wśród tegorocznych dyplomów znalazły się także prace, które kładą nacisk na połączenie designu ze sztuką.

JURY:

dr Krystyna Łuczak- Surówka, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Mikołaj Wierszyłłowski, Marcin Wolny.

Koordynatorka konkursu Design 32 - dr hab. Agnieszka Nawrocka
Aranżacja wystawy: Wzorro Design
Identyfikacja wizualna wystawy: Agata Korzeńska

MECENASI WYSTAWY:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
OPPO

LINK DO KATALOGU:

Partnerzy: Cukry, Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Wall Gallery

Partner technologiczny: SOTA 

miejsce

Akademickie Centrum Designu

Księży Młyn 13/15, Łódź

Wernisaż 08.07 o godz. 18.00 - wstęp wolny

wejście od dziedzińca

Wystawa czynna:

wt.-czw. 9.00 – 14.30,

pt. 13:00 – 18.00

sob. 15:00-18:00

Czas trwania wystawy 11.07 – 31.08.22

Wstęp wolny